Mi a Mindfulness és hogyan lehet segítségedre a mindennapokban?

A Mindfulness kifejezéssel már biztosan találkoztál Te is! Vajon tudod-e mit jelent és, hogy milyen sokat adhat hozzá a pörgős mindennapjaidhoz?!

Ne pazarold az idődet keresgéléssel. Csak ülj le, légy csendben, figyelj. A világ feltárul előtted.

Franz Kafka

Tudatos jelenlét és éber figyelem. A fenti idézetben Kafka tökéletesen megfogalmazza, hogy mi is a mindfulness esszenciája.

A Mindfulness coaching folyamat során is arra törekszünk, hogy az önismereti utazás közben elsajátítsuk ezt a szemléletet.

A Mindfulness eredetileg a keleti filozófiákban - buddhizmus, hinduizmus, taoizmus - és nyugati gondolkodásban (pl. sztoicizmus) is fellelhetők. Még mielőtt bárki megijedne, itt most nem vallási irányzatokról fogunk elmélkedni, ám fontos megjegyezni, hogy a nyugati ember életmódja elért egy olyan küszöböt, amit már nem volna egészséges átlépni. A stressz, a szorongás a teljesítménykényszer igazán meg tudja keseríteni az életünket. A keleti kultúrák társadalma viszont hatékonyan tudja kezelni az imént említett problémákat.

A 20. század második felében nyugaton olyan alakok, mint Jon Kabat-Zinn, kiszakították a mindfulness-t a buddhista vallási kontextusból, és tudományos keretek közé helyezték. Az általa kifejlesztett program a MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction). Mindfulness-alapú stresszcsökkentés (MBSR), vagyis tudatos jelenléten alapuló stresszcsökkentés, meditációs gyakorlatokon, jógán és modern pszichológiai kutatásokon alapuló program.

Azt tapasztalom, hogy annyira gyorsan tekerünk nap, mint nap abban a bizonyos mókuskerékben, hogy sokszor észre sem vesszük azokat az apróságokat, amikkel egy csepp önfeledtséget lophatunk magunknak egy-egy kimerítő időszakban.

Képzeld csak el…Kitöltöd magadnak reggel a kedvenc teádat, vagy a finom kávét. Látod, ahogy gőzölög a forró ital a csészében, csupán hagyd, hogy elmerülj ebben a megnyugvást adó pillanatban. Már önmagában az illatok, az ízek gazdag aromája is mennyire kellemes érzést kelt. A meleg csésze átmelegíti a kezedet. Élvezd ki az első korty ízét, ahogy szétáramlik a meleg folyadék a testedben. Még nincs rá szükség, hogy az aznapi feladatokon gondolkodj, egész egyszerűen csak hagyd, hogy elmerülj ebben a pillanatban. Figyeld meg milyen érzéseket vált ki belőled ez a folyamat, közben ne gondolj semmi másra. Ez csupán pár perc a reggelből, mégis egész másként indulhat a napunk.

Az önismeret egyik fontos állomása, hogy felismerjük, szükségünk van valamire, ami kiszakít minket abból az állapotból, ami már nem is olyan komfortos számunkra. Olvasgathatunk önismereti könyveket, vagy cikkeket az önbizalomhiányról és annak kezeléséről. Ám legalább ilyen fontos, hogy új gyakorlatokat építsünk be a napi rutinunkba. Ebben is segíthet a coaching folyamata.

Hagyjunk magunknak időt arra, hogy megéljük és észrevegyük a pillanat szépségét és fel tudjunk töltekenzi belőle. Ez lehet a reggeli rutin, vagy csak annyi, hogy miután végzünk a munkában, sétálva teszünk meg egy szakaszt hazafelé és megfigyeljük mi minden történik körülöttünk. Betérünk a kedvenc pékségünkbe vagy cukrászdánkba, eszünk egy szelet finom süteményt, a hazaúton megadjuk magunknak a lehetőséget arra, hogy az ég világon semmi ne történjen, azon kívül, hogy létezünk az adott pillanatban.

Tehetünk nagy sétákat a természetben, ha időnk engedi, de ha egy közeli park áll rendelkezésünkre, az is nagyszerű töltekezés lehet.

Természetesen türelmesnek kell lennünk magunkkal, időt kell hagynunk a változásra. Bátran alakítsunk ki új szokásokat és vezessünk be a napi rutinunkba olyan elemeket, amelyek segítenek a tudatos jelenlét megélésében. Nem kell nagy dolgokra gondolni: egy pár perces légzőgyakorlat, egy tudatos étkezés vagy egy rövid séta is hatalmas változást hozhat a mindennapokban.

A mindfulness nem egy divatos hóbort, hanem egy lehetőség arra, hogy visszataláljunk önmagunkhoz. A modern világ állandó rohanásában sokszor elveszítjük a kapcsolatot saját érzéseinkkel és gondolatainkkal. A mindfulness segítségével újra megtanulhatunk jelen lenni az életünkben, csökkenteni a stresszt és növelni a belső harmóniát.

Ne feledd, a változás kis lépésekkel kezdődik. Nem kell tökéletesnek lenned, és nem kell azonnal teljesen átalakítanod az életedet. Elég, ha elindulsz az úton, és nap mint nap egy kicsit többet figyelsz arra, ami igazán fontos. Adj magadnak időt, légy türelmes, és élvezd a pillanatokat, hiszen azokból épül fel az életed.

Ahogy Jon Kabat-Zinn mondja: „Nem irányíthatod a hullámokat, de megtanulhatsz szörfözni.” Kezdj bele ma, és tapasztald meg a mindfulness erejét a saját életedben!